Již několik let se zabýváme stavbami domů bez přípojky vody, elektřiny a plynu - jen s připojením na internet. ElektřinuInstalace ostrovní FVE od jara do podzimu lze získávat pouze z fotovoltaických panelů (od jednoho do 14 panelů, od 130 Wp do 6 kWp, obvykle 3 kWp). V oblibě máme 4kW střídač, který vyrábí čistý střídavý proud 230V, umí brát energii z baterií i panelů zároveň a stará se i o dobíjení baterií. Tyto střídače dovážíme přímo z Taiwanu a lze zapojit dva paraelně - tím se zvýší maximální odběr na 8 kW a eliminujete závislost na sřídači. Baterie prozatím používáme klasické, pro hloubkové vybití, protože je lze jednoduše recyklovat (narozdíl od LiFePo4), nehrozí jejich vznícení a jsou levnější. Jejich životnost je přibližně pět let a to je dostatečně dlouhá doba na to, abyste si po skončení jejich životnosti koupili levnější a kvalitnější baterie, než se prodávají nyní. Napětí, které vyrobí dva sériově zapojené panely je takřka vždy ideální (60V) nebo alespoň nepatrně vyšší než mají čtyři 12V / 140Ah baterie v sérii (obvykle 48-54V). Prakticky ideální stav.

Protože domy jsou od začátku koncipovány jako ostrovní, výběr spotřebičů tomu odpovídá: pračka A-50% s přívodem teplé a studené vody (vodu mohou ohřívat peletky nebo štěpka), indukční vařič (dvouplotýnka 1,8 a 1,3kW), lednička A++ (které jsme navíc vyměnili 15W žárovku za 0,75W LEDku:-), výhradně LED světla (18W s výkonem 100W žárovky), 800W domácí vodárma, 3,6 kW tepelné čerpadlo vzduch voda (pro provoz od jara do podzimu) se 160 až 250 litrovým zásobníkem a automatická 10 - 15 kW kamna na dřevní štěpku pro ohřev vody a topení za špatného počasí. Regulace není bezpodmínečně nutná, protože málokdo vaří a žehlí prádlo zároveň, takže problémy nenastávají. Pokud máte jen jeden střídač, riziko představuje například myčka a pračka, která pere i bez Vaší asistence a navíc zaměstnává i domácí vodárnu. Buď vytrénujete naší mysl, nebo pořídíte jednoduché přednostní relé, které bude myslet za Vás:-)

Na elekřině lze i vařit, což u ostrovních domů nebývá zvykem. Vaří se ale nejvíc v poledne, kdy obvykle svítí slunce a indukční vařič má 90% účinnost. To třeba hodinové ranní žehlení prádla (2000W) představuje větší zátěž.

Investice do ostrovní fotovoltaické elektrárny se pohybuje od 15 do 200 tisíc. Další náklady navíc představuje vyšší pořizovací cena některých úsporných spotřebičů, které jsou až o 50% dražší než běžné spotřebiče nižší třídy. Když jsme bydleli v bytě, měsíční náklady na elektřinu byly 1000 až 1200 Kč. Obvyklé náklady na dům jsou určitě vyšší, odhaduji 1500 až 2500 Kč. Občas slyším názor, že návratnost investice do ostrovní elektrárny je příliš dlouhá, obvykle 10 až 15 let. Návratnost investice se ale počítá dle statistik za uplynulých cca 10 let. Za prvé se nedomnívám, že následujících deset let bude mít podobný průběh, jako posledních deset let. Za druhé, pokud se odříznete od sítě úplně a zbavíte se tak veškerých polatků (za jistič, distribuci, OZE, daně), návratnost investice tím zkrátíte. Hlavní výhodu představuje soběstačnost, nikoliv návratnosti investice.

Doplňuji pár fotek z instalace fotovoltaické elektrárny, pokud chcete vidět více počkejte si na přednášku:-) A pokud chcete být i vy částečně nebo plně energeticky soběstační na nic nečekejte a kontaktujte nás:-)

Střecha s FV panely Ostrovní střídač, pojistky a baterie Display 4 kW ostrovního střídače